A tűzifa vágása olykor trükkös feladat tud lenni. Most megosztjuk Önnel tippjeinket, hogy mi alapján kell kiválasztani, kivágni, gallyazni és darabolni a tűzifának ideális fát, hogyan kell hasítani a rönköt, majd hogyan célszerű szárítani és tárolni a rönköket. Reméljük, ezzel segítséget tudunk nyújtani, hogy biztonságosan és gyorsan tudjon tűzifát felhalmozni,mely egész télen kitart majd.
A fafajták közötti választás bonyolult lehet, de mi most általánosságban felsorolunk pár irányadó szempontot.
Amennyiben megvan az a lehetősége, hogy kiválaszthatja a tűzifának valót, győződjön meg róla, hogy a fa egészséges, és nem korhadt. Ne legyen se túl kemény, se túl puha. Gondoljon arra is, hogy amennyiben a tűzifa idősebb (nagy átmérőjű), az nehezebb munkát jelent. A keményfának magasabb a fűtőértéke, ami azt jelenti, hogy égés során nagyobb hőt ad le, és hosszabb ideig ég. Ilyen tulajdonságokkal bír a bükkfa és az akác. Azonban azt is figyelembe kell venni, hogy a nagyon magas hőmérséklet megrongálhatja a kályhát. A másik véglet a puhafa (pl. lucfenyő és fenyő), melynek nagyon alacsony a fűtőértéke, és nem alkalmas hatékony fűtésre. A legjobb eredményt úgy érheti el, ha vegyesen használja a különböző fafajtákat.
Győződjön meg róla, hogy a megfelelő berendezéssel rendelkezik a biztonságos favágáshoz!
Ha a fát 1m-es vagy hosszabb rönkönkbe kapja, a fát fel kell darabolni. A feldarabolás történhet:
A feldarabolási méret legyen kb:30-40 cm hosszú. A cél hogy beférjen oda ahol el kell tüzelni őket.
A méretre feldarabolt tüzifát fel kell hasogatni.
A tűzifa kézi hasogatásához a legmegfelelőbb szerszám a rönkhasító balta, mely úgy néz ki, mint a balta és a bontókalapács keresztezése.
A jó rönkhasító balta legyen
Én a FISKARS termékeket ajánlom. Bővebben lásd "FISKARS termékek egy alpinista favágó ajánlásával" tudnivalókat.
Szüksége lesz még bakra, egy magasabb felületre, ahol a rönkdarabokat hasogatja. Amikor baltával dolgozik, ne adjon bele túl sok erőt, hagyja, hogy a balta súlya dolgozzon Ön helyett, így könnyebben elkerülhetőek a sérülések is.
Ha a balta már nem segít jöhet az ÉK és a KALAPÁCS
Nagyobb famennyiségnél egy hidraulikus hasítógép a legjobb megoldás.